Hol volt, hol nem volt, élt egyszer egy Pamcsi család. Egy csodálatos világban éltek. Eljött a tavasz, a fű zöld lett, a nap melegen sütött. A Pamcsik kint voltak a réten, a lila bundájukon a sárga pöttyök csillogtak, a szemük csillagként ragyogott. Mó gurult a fűben, boldog volt, a pamacs a farkán rózsaszín lett. Miri nézte, elindult ő is, majd megállt, mert félt, és a pamacs színe a farkán sötétkékre változott. Lumi mama közel volt, magához ölelte Mirit, halkan dúdolt. Miri megnyugodott, a pamacs színe változni kezdett. Milu odagurult, jó volt együtt. A Pamcsi család élvezi a szabadban a tavasz langyos melegét, és ebben a csodálatos világban jó együtt lenni.
Aurora Amelia Joplin írónő verseit, novelláit, meséit olvashatja a kedves olvasó. A versekben a lélek és szeretet összefonódik, az írásokban az önszeretetről, önismeretről, egy jobb élet elérésről kaphat leírást, amelyek a szerző saját tapasztalataiból íródtak és jelenleg is íródnak.
2026. március 5., csütörtök
Pamcsi család – Lumi mama esti altatója
A Pamcsi lények játékos, pici lények voltak. Gömbölyű, lila testük volt, rajta apró sárga pöttyökkel. A szemük nagy és csillag alakú, a farkincájuk rövid, a végén puha pamaccsal. Szerettek gurulni, összebújni, és nagyon cukik voltak.
Ebben a családban élt Lumi mama és három kicsinye: Mó, Miri és Milu.
Este lett.
Lumi mama magához ölelte őket, és halkan dúdolt. A hangja lágy volt, mint az esti szél, meleg, mint egy takaró.
A csillagszemek lassan lecsukódtak.
A világ elcsendesedett.
Lumi mama tovább dúdolt.
És az álom megérkezett.
Pici csillag
Olyan pici volt, mint egy fényes pötty.
Pislogott egyet.
Pislogott kettőt.
Lent a földön egy kis baba feküdt az ágyban.
Puha volt a párna.
A takaró szépen betakarta.
A pici csillag lenézett,
és halkan suttogta:
– Aludj, baba. Aludj szépen.
A baba lélegzett.
Be.
Ki.
Be.
Ki.
Egy bárányfelhő lassan odasétált az égen.
Ringatta a csillagot.
Ringatta az álmot.
A pici csillag egészen közel hajolt,
és egy apró puszit küldött a babának.
Puszi az arcra.
Puszi a homlokra.
A baba szeme becsukódott.
A baba álma mosolygós lett.
A szíve nyugodtan pihent a takaró alatt.
A csillag ott maradt az égen,
és őrizte a baba álmát,
egészen reggelig.
Jó reggelt, tavasz!
Kinyílik a kis virág,
színes lesz a nagy világ.
Zöld fű nő és hajladoz,
illat száll a bokorhoz.
Csip-csiripp szól a kismadár,
ágon ül, tavaszt dalol már.
Nevet rét és nevet ég,
ébred minden kis vidék.
Reggelem
pára lebeg a Föld felett, fény gyűlik az ágakon,
friss levegő íze végigsimít a testen,
Nap csendben elfoglalja helyét az égen.
A kávé ekkor érkezik kezembe,
illatában éjszaka mélye, nappal ígérete,
korty melege megtart, lehorgonyoz,
időt ad annak, ami ébredni készül bennem.
Kint a világ rendeződni kezd,
leveleken csillan meg a napfény,
madárhang nyílik a csendben,
minden a helyére talál, sietség nélkül,
bennem kinyílik egy halk folytatás.
2026. március 1., vasárnap
Titokzatos kulcs
A város azon az estén más illatot hordott. Friss kenyér és nedves kő illata keveredett a levegőben. A lámpák sárgán izzottak, a kirakatok üvegeiben elcsúszott az idő, és ott állt Hessi a kis tér közepén, kezében egy kulccsal, amelyről fogalma sem volt, melyik zárhoz tartozik.
A kulcs hideg volt, mégis furcsán ismerős.
–A kulcs biztosan a tiéd – szólalt meg mögötte egy férfihang.
Hessi megfordult. A férfi kabátja kissé gyűrött volt, mintha sokat ült volna padokon. Az arca nyugodt, a tekintete tiszta, a hangjában volt valami meleg, ami azonnal oldotta a mellkasban húzódó feszültséget.
– Én sosem hordok ilyen kulcsot – mondta halkan. – Nem az enyém. Milyen nehéz.
A férfi elmosolyodott.
– A nehéz dolgok gyakran vezetnek oda, ahol könnyebb lesz. Tartson velem.
Elindultak egymás mellett. A macskakövek alatt tompán dobogott a város szíve, a falakról borostyán és régi esők illata szállt, a kövek mindent elnyeltek.
Egy keskeny utcába fordultak. Ott állt egy szép, régi kapu rajta halvány rézveret, amelynek mintája pontosan megegyezett a kulcs formájával.
– Ha kinyitod – mondta a férfi –, az, ami odabent van, kérdezni fog.
– Mit? – kérdezte Hessi.
– Majd bent megtudod – mosolygott a férfi.
A kulcs könnyű lett a kezében. Az ajtó hangtalanul engedett, és egy kert tárult fel előtte, olyan kert, amely városban élhetetlennek tűnt volna. Fügefa és hárs illata töltötte meg a levegőt, a föld meleg volt, élő, a levelek között szűrt fény játszott. Valahonnan halk zene érkezett, alig hallhatóan, inkább csak érezhetően.
A padon egy nő ült.
Amikor felállt, Hessi azonnal tudta, érezte, hogy ismeri. Karcsú volt, mozdulatai ismerősek, olyan érzése támadt, mintha ugyanaz a test emlékezne bennük. Hosszú, sötét haja lazán omlott a vállára, ruhája egyszerű, világos vászon, amelyet meg-megmozdított a kert enyhe szellője. Az arcán ott volt minden, amit Hessi elrejtett az évek alatt.
– Szia, drága. Végre megérkeztél – mondta a nő. – Fáradt vagy nagyon, látom.
– Ki vagy te? – kérdezte Hessi halkan.
A nő elmosolyodott, majd visszaült a padra, és helyet mutatott mellette.
– Én vagyok az a részed, aki mindig emlékezett – mondta. – Aki akkor is érezte az illatokat, amikor te már csak túléltél. A nevem Mira.
Hessi leült mellé. A pad kellemesen meleg volt.
Ekkor lépések hallatszottak a kavicson. A kert kapujában megjelent a férfi is. Most kabát nélkül állt ott, sötétkék ing volt rajta, ujját felgyűrte. Magas volt, kissé szögletes vállakkal, arca barázdált, mint aki sok mindent látott, mégis nyugodt. A szeme szürkészöld, figyelmes. A jelenléte biztonságot adott.
– Ő Áron – mondta Mira. – A kapu őre. Ő kísért idáig.
– Csak addig maradok, amíg szükséges – mondta Áron.
A kert csendje körülölelte őket. Hessi mellkasában megmozdult valami, és mielőtt visszatarthatta volna, megszólalt:
– Miért fájt ez most ennyire, Mira? Miért volt olyan, mintha egyszerre szakadna rám minden – a testemben is, belül is?
Mira hosszú ideig hallgatott. A fügefalevél megmozdult, az árnyék végigsiklott a földön.
– Azért – mondta végül –, mert túl sokáig voltál erős akkor is, amikor pihenni lett volna ideje a szívednek. Mert megtanultad elhallgatni a tested szavát, és ezt bátorságnak hitted. Mert amikor elfáradtál, továbbmentél, és közben szépen, lassan elszakadtál az érzéseidtől.
Ránézett, tekintete meleg volt, mint egy régi emlék.
– Fájt, mert adtál, amikor már nem maradt miből. Mert mosolyogtál akkor is, amikor belül sírtál. Mert minden reggel összeszedted magad, miközben egy részed ott maradt az előző napban.
– Fájt, mert nem kérted vissza magad. Mert elhitted, hogy az elviselés erény. Pedig a tested csak annyit akart mondani: állj meg. Nézz rám. Itt vagyok.
Mira finoman Hessi mellkasára tette a kezét.
– A fájdalom kiáltott. Nem büntetni akart. Hazahívni.
Áron csendben bólintott.
– Most visszaveszed, amit letettél – mondta. – Az ízeket. A kíváncsiságot. A reggelek színét. Az örömet. Az életet.
A fény melegebb lett, a zene elcsendesedett. Elköszöntek egymástól. Megölelték egymást. Mosolyogva váltak el.
Amikor Hessi kilépett a kertből, Áron már eltűnt. A kapu becsukódott, a kulcs eltűnt a kezéből. A város ugyanaz maradt, mégis más lett. A lámpák fénye puhább volt, az utcák barátságosabbak.
Hazafelé menet megérezte a tea illatát, egy nevetést hallott, és tudta: ez a város egyszer visszalélegzett érte. Megállt egy pillanatra, és észrevette a csendet maga körül.
Belső mosoly jelent meg benne, halk és biztos. A léptei könnyebbek lettek, a vállai ellazultak. A szívében újra ott volt az, amiről azt hitte, végleg elveszítette. Már nem kereste többé, mert visszakapta. Ebben a visszatalálásban béke volt. Mély, megtartó.
Hessi így ért haza.
Címkék:
elengedés,
életet,
emlékezés,
fájdalom,
fény,
kulcs,
múlt,
novella,
önismeret,
spirituális novella,
szépirodalom,
test,
titokzatos kulcs,
visszavenni az erőt
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)





